Професия „Мениджър на ресторант“

Мениджърите в ресторантите се грижат клиентите да са доволни от качеството на предлаганите храни и обслужване. Te  могат да ръководят хотелски ресторанти, заведения за бързо хранене и малки или големи и известни ресторанти. В някои случаи задълженията им може да включват посрещане на клиентите, разговор с тях и завеждане до масата им.

Задълженията на мениджърите включват:

  • Набиране и ръководене на персонала;
  • Провеждане на обучения за новите попълнения в колектива;
  • Съставяне на работния график и организиране на смените;
  • Мотивиране на персонала;
  • Контрол върху стоката и работата;
  • Управление на бюджета и др.

Мениджърите в ресторантите трябва да се стремят към високи стандарти за обслужване на клиентите, ниво на хигиена, спазване на здравни изисквания и приготвянето на храната.

Работното време на мениджърите е сравнително голямо. Може да им се наложи да работят от рано сутрин до късно вечер, както и през почивните дни и по празниците. Работата на смени също е възможна. Извънредната работа при организирането на специални събития в ресторанта е нещо често срещано.

За да имате възможността да работите като мениджър на ресторант, трябва да притежавате следните умения и качества:

  • Отговорност;
  • Спокойствие;
  • Умение за ръководство и мотивация на екип;
  • Умения за добро клиентско обслужване;
  • Физическа издръжливост и енергичност;
  • Организираност и методичност на работа.

Ако имате добро образование, някои работодатели могат да ви наемат като стажант-мениджър. Можете и да започнете като готвач или сервитьор и да се издигнете постепенно до позицията мениджър. Разбира се, ако имате необходимите квалификации, може да ви наемат директно като мениджър на ресторант. Опитът на подобна позиция ще ви бъде от предимство.

Когато започнете работа като мениджър ще ви бъде проведено фирмено обучение. След време е възможно и придобиването на други квалификации или повишаване нивото на настоящите.

Ако сте на възраст до 24 години, може да навлезете в професията и чрез програмата за чиракуване. За повече информация посетете www.apprenticeships.org.uk

Професионалното развитие на мениджърите в ресторантите може да достигне до отварянето на собствен ресторант след добиването на достатъчно опит и контакти в сферата. Възможно е и издигането до регионален или областен мениджър, ако работите за голяма верига ресторанти.

Годишното заплащане на стажант-мениджърите е между 16,000 и 19,000 паунда. С придобиването на опит, заплатата може да достигне до 30,000 – 40,000 паунда на година. Регионалните и областните мениджъри могат да достигнат възнаграждение от над 60,000 паунда.