9 думи, с които не бива да описваме себе си или своя бизнес

Представете си следната ситуация:

Запознавате се с някого и той ви пита: “С какво се занимавате?”, а вие отговаряте “Архитект съм”. Той ви пита какво проектирате и дали случайно не е виждал ваша сграда. Вие му казвате “Нашият екип проектира новата библиотека на университета”, а човекът до вас с възхищение отговаря “Наистина ли? Виждал съм я, невероятна сграда!” и след това разговорът продължава или просто се разделяте. Може би този човек ще бъде ваш потенциален клиент в бъдеще, а може би не, но и в двата случая той е останал с много добро впечатление за вас.

А сега си представете следната картинка:

Запознавате се с някого и той ви пита: “С какво се занимавате?”, а вие отговаряте “Аз съм иновативен и мотивиран, запален по работата си архитект, който предоставя услугите си в световен мащаб и кара клиентите си да се чувстват невероятно доволни.” Ако лицето, с което общувате е по-любезно ще ви каже нещо от типа, че се радва за вас и ще си тръгне, а може и направо да си тръгне. И в двата случая той ще остане с лошо впечатление и вероятно ще си каже “Какъв надут глупак…”, защото нека си признаем, това наистина звучи надуто и глупаво.

Ако разпознавате себе си или малка част от личността си във втората ситуация, значи е време за промяна. В статията ще ви представим някои думи изрази, които биха звучали ласкателно или приятно, ако другите ги използват за вас, но които не препоръчваме да използвате вие самите, като описвате себе си или бизнеса си – независимо дали е в личен разговор, във вашия уебсайт, в социалните мрежи или когато се представяте пред работодател:

”Motivated” (”Мотивиран”)

Не използвайте тази дума, за да опишете себе си, когато става въпрос за нещо, което по принцип се очаква да бъде направено от вас – като грижите за децата например.

”Authority” (”Изтъкнат специалист”, “Експерт”)

Ако ви се налага да обяснявате, че сте изтъкнат, то тогава едва ли сте такъв. Вместо да го казвате, посочете постиженията си. Например – “Направих представяне в ТЕД в Лонг Бийч през 2010-та година”. Ако не можете да докажете това твърдение чрез реални постижения, “експерт  в маркетинга на социални медии” ще означава за хората просто ,че прекарвате много време във Фейсбук или Туитър.

”Global” (”Глобален”)

Някои компании имат възможността да продават стоките или услугите си в световен мащаб, но тези, които го правят, винаги си личат. Използвайте определението “глобален” само ако фирмата ви действително има световен мащаб. В противен случай това звучи прекалено претенциозно и оставя впечатление за неистинност. Винаги личи, когато се опитвате да представите малката си компания по-голяма, отколкото всъщност е.

”Innovative” (“Иновативен”)

Повечето компании твърдят, че са новаторски. Повечето хора твърдят, че са новатори. Повечето от тях не са. Това е добре, тъй като иновативността не винаги е гаранция за успех.

Ако сте иновативна личност – докажете го. Опишете продуктите, които вие сте разработили. Опишете процесите, които вие сте модифицирали. Представете нещо реално, така че вашата иновативност да не е само на думи, но и да е очевидна.

”Creative” („Креативен”)

Има думи, които се използват толкова често, че накрая губят смисъла си, а „креативен” е една от тях. Ако се поразровите в профилите на хора, търсещи работа например, ще забележите, че повечето от тях се описват именно така – креативни. Съществуват и други подобни думи като “ефективен”, “динамичен”, “отборен играч” и др. Някой от тези термини наистина може да се отнася за вас и да ви описва точно, но тъй като всички останали използват същите думи, за да се опишат, те в края на краищата губят своето въздействие.

“Passionate about…” (“Страстен”)

Тази дума е модерна напоследък – вероятно от идеята, че човекът влага плам, ентусиазъм в това, което прави. Обаче, ако кажете, че влагате голяма “страст” в избора на дизайн на ежедневните предмети – това звучи… малко страшно. Ако се замислите, думата не звучи по-добре и ако описвате с тази дума, например, разработване на дългосрочни решения за клиентите ви. По-подходящи думи тук биха били “фокусиран”, “концентриран” или “специалист” – тези думи в случая са доста по-подходящи. С думата „страстен” бихте могли да опишете любимия човек, но не и себе си. Още по-малко пък по време на интервю за работа.

”Unique” (“Уникален”)

Пръстовите отпечатъци са уникални. Снежинките са уникални. Вие сте уникален – но бизнесът ви вероятно не е – затова не го представяйте като такъв. Клиентите едва ли се интересуват от това колко уникален е вашият бизнес, стига да имат полза от него. Покажете колко по-добри сте от конкурентите и в съзнанието на клиентите ви ще бъдете уникални.

”Guru” („Гуру”)

Хората, които се опитват да изглеждат умни и често намекват за това, обикновено не са. Не се правете на голям познавач, който разбира от всичко, за да не изглеждате като дървен философ. Прекрасно е, когато вашите клиенти и колеги ви описват по този начин искрено, но когато вие го правите сами, е очевидно, че се опитвате да се изтъкнете – и то неуспешно.

”Incredibly…” (“Невероятно…”)

Не описвайте себе си със словосъчетания, започващи с „невероятно“. Преди да се самоизтъкнете –  колко невероятно страстна, добра, отговорна, мотивирана, иновативна, креативна и т.н. личност сте – оставете хората около вас да го забележат сами. Просто избягвайте думи и словосъчетания, съдържащи „невероятно“ и други подобни суперлативи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *