Все повече млади хора искат да стажуват след като завършат образованието, за да си намерят по-бързо и лесно работа след дипломиране. Повечето младежи смятат, че след като са започнали да стажуват някъде, вече едва ли не са наети на работа, но в действителност много малко стажанти се сдобиват с работа на пълно работно време след като стажът им завърши.
Повечето стажанти не всичко от себе си по време на стажа и като цяло подценяват неговата роля по отношение на бъдещия им успех. Доста от тях решават да си пестят усилията, защото получават малка, а понякога никаква заплата. Ако и вие попадате в тази категория, това освен, че ще ви демотивира ще ви струва и назначаването на работа след като стажът ви завърши.
В тази статия ще ви представим пет признака, които ще ви подскажат, че към настоящия момент не се справяте като стажант и шансът ви да получите работа в компанията след завършване на стажа се смалява с всеки изминал ден:
- Държат ви под постоянно наблюдение
Ако трафикът около бюрото ви стане твърде претоварен, трябва да имате едно наум. Колегите ви вероятно ви наблюдават по-изкъсо, защото ви нямат доверие или следят работата ви, защото не се справяте с нея. Може и да ви подозират, че по цял ден не правите нищо или по-скоро се ровите из чатовете и социалните мрежи, вместо да си вършите работата.
- Нямате търпение да мръднете нанякъде
Ако непрекъснато се чудите как да станете от бюрото си и да се раздвижите, то не си мислете, че другите не забелязват този факт. Ако разходките ви, я до тоалетната, я до кафенето са твърде чести, вие едва ли правите добро впечатление на евентуалните си бъдещи работодатели.
- Колегите ви третират като неспособен полуидиот
Ако всички колеги в офиса се държат с вас така, сякаш вие не разбирате нищо и сте абсолютно неспособни, то не вярвайте на шанса си за назначение. В началото е нормално хората в службата да ви обясняват процеса на работа, да ви наблюдават и дори подхождат с недоверие към вас, но ако мине време и вие все още не навлизате в професията и избягвате да вършите работата си без да имате надзорник на главата си, то може да се каже, че не се справяте със стажа си. Ако пък смятате, че ви третират като полуидиот незаслужено и не ви се дава поле за изява, докажете им, че грешат и покажете какво можете наистина.
- Закъснявате за работа или гледате да си тръгнете по-рано
Постоянните закъснения и скътавания от работата правят наистина лошо впечатление и се забелязват от всеки, да – всеки, не само колеги, а и работодатели. Дори да се справяте с работата си добре, ако все гледате да кръшнете и да се измъкнете по-рано от офиса, не си мислете, че това ще мине незабелязано. Същото важи и в случай, че се промъквате на работното си място сутрин с половин-един час след началото на работния ден.
- Самите вие имате съмнения
Ако усещате интуитивно, че не се справяте с работата, че колегите не ви харесват и че ви поставят все по-малко и по-малко задачи, нещата не вървят на добре. Почти е сигурно, че след края на стажа ви ще ви кажат сбогом с усмивка. Същото важи и в случай, че не се държите достатъчно отговорно към поставените задачи и си го знаете.