Професия „Еколог“

Работата на еколозите е да изучават растенията и животните в определени райони и да разберат начините, по които те си взаимодействат по между си и с околната среда.

Основната цел на тяхната работа е да поддържат потребностите на животинските видове и околната среда и да намалят вредите от човешкото развитие върху тях. Повечето еколози специализират в строго определена сфера, например водни или сухоземни райони, растения, специфични видове животни и др.

Служебните задължения на еколозите обикновено включват:

  • Събиране и записване на данни от изследванията и изучаването на растителни и/ или животински видове;
  • Изследване влиянието на човешкото развитие и дейност върху околната среда;
  • Правене на компютърни симулации с цел предсказване на ефектите от промяната в климата и как това ще се отрази върху природата;
  • Изследване на растителни видове с цел да се определи замърсяването на въздуха в района, където са те;
  •  Презентиране на научни открития по конференции и други мероприятия;
  • Възстановяване на естествения вид върху изчерпани промишлени зони, като каменни кариери и варовикови находища;
  • Организиране на училищни и обществени образователни екологични програми;
  • Прилагане на законите за защита на застрашени видове, когато е нужно;
  • Управление на резервати, гористи местности и ливади и др.

Работното време на еколозите е различно, според това с каква дейност се занимават те. Обикновено се работи около 40 часа седмично, от понеделник до петък. Командировките са често срещани при хората, упражняващи тази професия. Заради изследователската и полева дейност, също е възможно полагането на допълнителен труд след работно време и през почивните дни.

За да кандидатствате за работа като еколог към определена организация или за работодател в Обединеното кралство, ще трябва да притежавате следните умения и качества:

  • Методически подход;
  • Умения за събиране и анализиране на данни;
  • Отлични познания върху растителните и животинските видове;
  • Знания свързани с опазването на околната среда;
  • Обективен подход;
  • Умение за водене на преговори;
  • Добри комуникативни способности;
  • Способност за изнасяне на лекции и презентиране пред голяма аудитория;
  • Ръководни способности;
  • Компютърна грамотност.

Освен горепосочените изисквания, за да работите като еколог ще ви трябва и квалификация по специалности като ботаника, екология, зоология, наука за околната среда, география и др. Ако нямате подобна квалификация можете да се сдобиете с такава като завършите курс в колеж или изкарате висше в университет по някоя от изброените специалности.

Друг начин за навлизане в професията е да добиете достатъчно опит чрез полагане на доброволен труд или стажуване и тогава да кандидатствате.

Като еколог можете да работите за някоя от множеството организации за опазване на околната среда, агенции, национални паркове и зоологически градини, местни органи на властта, институти и университети и др.

Годишното възнаграждение на еколозите е между 20 000 и 24 000 паунда, като с времето може да достигне до 35 000 паунда.

Полезни връзки:

3 Comments to “Професия „Еколог“”

  1. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
    you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why
    throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be
    giving us something informative to read?

  2. PBN sites
    We establish a structure of PBN sites!

    Benefits of our self-owned blog network:

    We perform everything SO THAT GOOGLE doesn’t realize that this is A privately-owned blog network!!!

    1- We acquire web domains from various registrars

    2- The main site is hosted on a VPS server (Virtual Private Server is fast hosting)

    3- Other sites are on distinct hostings

    4- We attribute a individual Google account to each site with confirmation in Google Search Console.

    5- We design websites on WP, we do not utilize plugins with aided by which Trojans penetrate and through which pages on your websites are established.

    6- We refrain from duplicate templates and employ only distinct text and pictures

    We do not work with website design; the client, if wanted, can then edit the websites to suit his wishes