Изискванията към съвременните кадри, търсещи работа, се увеличават все повече. Освен че са им необходими определени техническите и специални умения, свързани с професията, от тях се иска да притежават и т.нар. soft skills – в условен превод от английски език „меки умения”, в които се изисква гъвкавост.
Редица изследвания са посветени на това, кои умения се ценят най-много във водещи компании в световен мащаб.
Тези т. нар. „Меки умения“ са компетенции на поведението, които се разгръщат в рамките на контактите ни с колеги и партньори и са част от емоционалната интелигентност. В днешната работна среда те като че ли са по-важни от всякога. Да имаш търсени „твърди умения”, като машинното инженерство, вече не е достатъчно само по себе си да ти гарантира оферта за работа. Днес много работодатели смятат „меките умения” за еднакво важни с „твърдите”.
Вижте кои са тези видове компетенции отвъд дипломата, които в бъдеще ще са все по-важни за реализацията на всеки професионалист и не се учат в университета. Човек ги овладява сам, по време на работния процес, на събития за събиране на контакти, дори докато прекарва вечерите си със семейството и приятели.
Ето кои са.
- Да приемате критика. Да я търсите и да не се примирявате с недостатъците си. Критиката е най-ефективният начин човек да се развие. Ако не овладеете това умение, ще попаднете в ситуацията на онези, които се чудят защо всички останали изглежда напредват, а те не.
- Гъвкавост. „Не оцелява най-силният или най-интелигентният, а този, който най-добре управлява промяната”, е казал Чарлз Дарвин. Обновявайте професионалните си умения и учете нови винаги, когато можете, колкото и да знаете.
- Умение за разрешаване на проблеми. Проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) показва, че работните позиции на високо ниво, които изискват умения за решаване на проблеми като мениджмънта и консултантството, имат ръст на търсенето, докато позициите с изискване за критично мислене на средно ниво, като тези на търговци, продавачи в бизнеса на дребно, занаятчии, обслужващ персонал, бележат спад.
- Самоувереност. Всичко се корени в това да впечатлите единствения човек, който има истинско значение за кариерата ви – вас самите.
- Работна етика. Такава липсва във все по-голяма степен сред най-младите служители. Тя може да се използва като предимство на пазара на труда.
- Издръжливост при работа под натиска на срокове. Способност да се издържа на високо напрежение и стрес.
- Екипна работа. Задачите в съвременните компании стават все по-сложни и невъзможни за изпълнение, без да е необходимо междуличностно сътрудничество. На служителите се възлагат тясно специализирани части от проектите. Целият екип чувства тежест, ако един човек не спази задълженията си.
- Тайм мениджмънт. Самодисциплина при управление на времето. Планиране на собствените задължения, така че да бъдат извършени в срок.
- Добра комуникация. Тя също е нещо, което се явява проблем при най-младите служители. Само една думи не на място може да даде на другия погрешно впечатление, припомнят специалисти. Все повече заради проблем в общуването и недоразумения фирмите се разделят с добри професионалисти с високи умения в основната си компетенция, извън комуникацията.
- Позитивна гледна точка. Положителното мислене е „заразно” и фирмите добре знаят това. Дори да няма човек в офиса, който да бъде водещ в позитивизма, винаги оптимистичната настройка на всеки един от служителите може да е решаваща, защото неутрализира стреса и прави работата по-приятна, следователно и по-продуктивна.